Kdy to vlastně začalo?

Udělejme tentokrát malou odbočku od popisů toho, jak správně hrát a jak se na hřišti chovat.

 

Udělejme tentokrát malou odbočku od popisů toho, jak správně hrát a jak se na hřišti chovat. Podíváme se na to, kde a kdy vlastně hra zvaná golf začala...

Přestože se na profesionální úrovni hraje golf teprve od přelomu devatenáctého a dvacátého století, jeho historie sahá mnohem dál. Kam až? Tipněte si. Ale pověstné 15. století to není.

Podle historických pramenů pochází golf ze Skotska a byl hrán na Britských ostrovech po několik století. První zmínky o něm se datují ke konci 15. století našeho letopočtu.

O původu samotného slova golf se dodnes vedou diskuse. Jedni připomínají Římskou říši, kde byla velmi oblíbená hra jménem paganica, ve které hráči k posunování koženého míčku do jamky používali dřevěné hole. Sami Římané pak svou zálibu rozšířili do zbytku Evropy.

Je zde však i hra chuiwan ze staré Číny, velmi podobná dnešnímu golfu. Tento termín se skládá ze slova chui (udeřit) a wan (malý míček). Na starodávné kaligrafii Podzimní banket z roku 1368 z období dynastie Ming je patrný člen královské rodiny hrající hru vzdáleně připomínající dnešní golf. V Evropě byl chuiwan představen na přelomu 10. a 11. století.

Další zmínky o hrách připomínajících dnešní verzi golfu pocházejí z Anglie (cambucanebo pall-mall) a Francie (chambot nebo chole). Tím ale výčet možných golfových předchůdců nekončí. V Persii se hrál chaugán, v Holandsku pak kolven. V zemi větrných mlýnů se zmínky o hře se zahnutou pálkou a míčkem datují až do roku 1297.

Moderní dějiny poté vedou do Skotska a k zákonu krále Jamese II. z roku 1457. V něm se hovoří nejen o golfu, ale také o zákazu této hry mezi poddanými, kde byla nežádoucí. Zda se tehdejší Skotové raději oddávali golfu, než třeba nácviku lukostřelby, se už asi nikdy nedozvíme.

Slovo golf však bylo poprvé použito právě zde. I kvůli tomu se za domov golfu dodnes považuje Skotsko a městečko St. Andrews, kde se každoročně koná tradiční British Open. K tomuto místu se také váže i historie prvních průkopníků golfu, evoluce míčku a hole.

Co je však pravým původem slova golf nikdo neví. Rozhodně však za golfem nehledejte vymyšlené zkratky slovních spojení jako Gentlemans Only Ladies Forbiden (Pouze pánové, dámám zakázáno) nebo Greatest Of Live Frustration (Ta největší životní frustrace).