Teetime Shot

Vítej v novém vydání informačního bulletinu TeeTime Shot

Zpět na bulletin

Etiketa, část III.

Slušnost vůči spoluhráčům

V minulých číslech jsme se v rámci průpravy golfové etikety zabývali kapitolami Jak ctít hru a Jak ctít hřiště. Teď se podíváme na to, jak bychom se měli ideálně chovat ke svým spoluhráčům. Tak, abychom ze hřiště neodcházeli s horšími vztahy s kolegy ve flightu, než s jakými jsme na něj vstupovali.

Golf je o pokoře a vzájemném respektování všech hráčů. Pravidla slušnosti platí za jakékoliv situace a z jakéhokoliv místa.

Při odpalu na odpališti nebo fairwayi nemluvte, nerozcvičujte se, nepohybujte se, nestůjte před ani bokem od odpalujícího golfisty a vůbec ho jakýmkoliv způsobem nerušte. Dostat míček dobře do hry je základním kamenem pro dobré skóre na jamce, proto buďte na ostatní ohleduplní. Sami budete podobnou solidárnost vyhledávat.

Na greenu platí obdobná pravidla jako v případě odpaliště či fairwaye. Zde ale navíc nestůjte ani v možné prodloužené dráze puttu za jamkou. Pokud některé z výše popsaných pravidel porušíte, protihráč může směrem k vám ukázat dva prsty ve tvaru "V".

To ale neznamená vítězství ve válce nervů, ale naopak dva trestné body podle pravidel za rušení na hřišti. V jiném případě můžete dostat míčkem, což vám sice skóre nezhorší, hru však možná nedokončíte.

Křičte FORE! Vždy se přesvědčte, kam hrajete, jak daleko je flight před vámi a zda nemůžete někoho trefit. V případě, že vám ale rána nesedla a hrozí nebezpečí, že někoho opravdu trefit můžete, křičte FORE!, nikdy nic jiného.

Dívejte se pod nohy. Ať jdete po fairwayi nebo jste na greenu, vždy koukejte, kam šlapete. Šlápnout někomu na míček je horší než na kuří oko. Navíc je to velmi neslušné.

Zapisujte až před odpalem. Svůj výsledek si pokaždé zapisujte až na odpališti následující jamky a nikdy jej nezapisujte na greenu, kde jste právě dohráli. Naučte se jeden základní rituál: dohraj, vrať vlajku a přejdi na odpaliště následující jamky.

I když se při golfu neběhá, může být tempo hry doslova zběsilé. Často z důvodu, že si sami hru komplikujete neznalostí pravidel, ztrácíte čas na přípravu a svůj limit pak dobíháte. Možná tak uvítáte několik rad, jak svůj čas na hřišti pošetřit:

-    nechte svůj bag tam, kde ho netrefíte a kam pak půjdete
-    pokud tušíte, že míč nenajdete, nehledejte ho a hrajte provizorní míč
-    pokud jej hledáte, pomáhejte si a nepřekročte povolený limit pěti minut
-    pokud hledáte často a za vámi jde další flight, pusťte je před sebe (to turnajová pravidla umožňují, v ideálním případě je dobré upozornit marshalla)
-    pokud vám míček zmizí z dohledu, zapamatujte si místo, kam dopadl
-    vždy buďte připraveni, až na vás přijde řada
-    mezi jamkami choďte svižně, neloudejte se
-    snažte se přizpůsobit tempu flightu před vámi

Dodržováním předešlého nebudete zdržovat flight za vámi, dodržíte tempo hřiště a hlavně nebudete vyvádět z rovnováhy sami sebe. Až se naučíte golfovému tempu, poznáte, že golf je sport a ne jen poklidná procházka hezkou krajinou.

 

Zpět na bulletin