Teetime Shot

Vítej v novém vydání informačního bulletinu TeeTime Shot

Zpět na bulletin

Golfová etiketa

Část II.

V minulých číslech jsme rozebírali „zaručené pravdy“, vztahující se ke správnému švihu a postoji, teď přišel čas na další velké a nikdy nekončící téma: etiketu.

Etiketa není nic víc než soubor tu více tu méně psaných pravidel, která by se měla na hřišti a při hře přirozeně dodržovat. Golf je gentlemanskou hrou a správný gentleman by zkrátka měl mít nějakou úroveň chování.

Jak ctít hru

Stejně jako péče o hřiště, řídí se pravidly i etiketou také vaše chování při hře. Její porušení vám může nejen zkazit pocit ze hry, ale poškodit vás i v očích ostatních. Vyjmenujme si tedy pár klíčových bodů.

Oblečení. Nejen, že některá hřiště mají pro oblékání svá pravidla, ale herní prostředí vás samo dovede i k této drobnosti, která ke golfu zkrátka patří. Třeba takové džíny se ke golfovému bagu prostě nějak nehodí, navíc rychle zjistíte, že jsou pro hru značně nepohodlné.

Kohokoliv v golfovém areálu potkáte, pozdravte, i když ho neznáte nebo si jeho tvář vybavíte jen od vidění. Jedná se o neodmyslitelnou slušnost patřící ke golfové etiketě.

Při hře je základním pravidlem počkat. Hrát, až když na vás přijde řada, a být na odpal vždy připraven. Pokud jste si zvykli na cvičné švihy před odpalem, nacvičujte než na vás přijde řada.

Při hře na rány je možné pořadí na greenu libovolně měnit. Můžete tak svůj míček druhou ranou dohrát až do jamky, vždy však musíte získat souhlas protihráčů. Při hře na jamky se vám to patrně nepodaří, byť to zkusit můžete.

Golf je o pokoře a vzájemném respektování všech hráčů. Pravidla slušnosti platí za jakékoliv situace a z jakéhokoliv místa.

 

Zpět na bulletin