Teetime Shot

Vítej v novém vydání informačního bulletinu TeeTime Shot

Zpět na bulletin

Nejčastější mýty o golfové hře

Není nad to vyvracet zažitá klišé a mýty, které se pojí s tzv. ideálním švihem, postojem a vůbec hrou. Třeba mít na paměti, že každý hráč je individualita a každému sedí něco jiného. Pojďme si tedy rozebrat pár „zaručených pravd“.

Mýtus první: Zvednutá hlava

Často je zvednutí hlavy považováno za hlavní příčinu špatného odpalu. Je to skutečně tak? Jako trenér jsem nahrával hráče na video a viděl jsem případy, kdy stejný hráč odpálil míček čistě a poté jej topnul. Nikdy jsem si nevšiml, že by zvedl hlavu příliš brzo, a to ani při topování.

Ačkoliv hráči sami věřili, že tuto chybu dělají, nebyla to pravda. Naopak je to nutilo násilně držet hlavu dole, čímž aktivně sabotovali schopnost odpálit míček čistě. I kdyby zvednutí hlavy skutečně způsobilo špatný odpal, Annika Sörenstam nebo David Duval by se jistě nedostali mezi světové jedničky (s perfektním skóre 59).

Mýtus druhý: Levá ruka ohnutá při odpalu

Jen proto, že profesionální hráči mají ruce při odpalu natažené, neznamená to, že o jejich natažení aktivně usilují. Ve skutečnosti je to přesně obráceně. Golf je jako přetahování lanem, kde se ovšem přetahujeme s vlastní holí.

Při švihu nám pak odstředivá síla tlačí hůl z ruky, ale my nad ní musíme udržet kontrolu. Jinak řečeno, není to o snaze mít ruku pokrčenou nebo nataženou, ale o schopnosti odpálit míček. Podobně je tomu v přetahování lanem: to, že jeden tým tahá na jednu stranu, neznamená, že vy netaháte na stranu opačnou.

Mýtus třetí: Přední noha zvednutá při nápřahu

Ještě než jsme se všichni naučili mít obě nohy na zemi, bylo na světě mnoho profesionálů, kteří přední nohu při nápřahu zvedali. Třeba Bubba Watson ji zvedá stále. Tento mýtus tu existuje tak dlouho, že ho skoro všichni považují za pravidlo a vůbec to neznamená, že je správné držet obě nohy na zemi za každých okolností.

Příště se podíváme na další mýty, zatím si nechte v klidu uležet rady z aktuálního čísla.

Své zkušenosti nám sdělil Martin Kaspar.

Zdroj: GolfInfo

 

Zpět na bulletin