Teetime Shot

Vítej v novém vydání informačního bulletinu TeeTime Shot

Zpět na bulletin

Ještě něco k puttování...

Minule jsme si povídali o tom, jak lépe puttovat. A vzhledem k tomu, že vás článek zaujal, budeme v tomto tématu pokračovat.

Neproměněné putty jsou to, co nám nejvíc kazí výsledky. Tak hovoří statistiky, a to jak v amatérském, tak profesionálním golfu. Co tedy můžeme udělat pro to, abychom na greenu nenabrali víc než dvě rány, po chipu jen jednu?

Golf putting

1. Čtěte lépe

Pokud nevíte, jak správně číst dráhu puttu, vraťte se k naprostému základu: kudy by tekla voda, kdyby jste ji vypustili ze svého putteru? Designéři nestaví ďolíky na středu greenu, jejich požadavkem je, aby odtekla nejrychleji, jak je to jen možné a určitě ne do přilehlého bunkeru. Jezírka a rybníčky jsou dalším dobrým vodítkem. Všechny tyto přirozené prostory pro odtok vody jsou dobré indikátory, kam asi bude green nakloněn.

Když si představíte, kde se bude Váš putt lámat, podívejte se na jeho linii ještě ze spodní strany. Mnoho lidí to dělá, ale většinou pouze z prostředka dráhy. Na první třetinu dráhy nemají breaky prakticky žádný vliv, protože se míček pohybuje příliš rychle než aby na ně reagoval.

Nejdůležitější je poslední třetina dráhy, kdy míček zpomaluje a reaguje na ty nejnepatrnější vlivy. To je tedy prostor, na který je potřeba zaměřit druhou část svého čtení.

2. Vypracujte si rutinu

Přistupujte k puttům jako k drivům. Problém většinou není v mechanické části puttu nýbrž v rutině. Hráčova koncentrace je totiž většinou zaměřená na údery plným švihem, kde bývá většinou vše správně organizováno a prováděno, ale podobná rutina naprosto chybí při puttování.

Pokud nemáte vypracovanou rutinu, která začíná v okamžiku dřepnutí si za míček a končí v momentě ukončení úderu, jste ztraceni. Bez řádu bude vaše mysl soutěžit a vy nebudete mít na samotný putt potřebný klid.

3. Zaměřte si linii

... a už z ní nespouštějte oči. Tato teorie se trochu vymyká obvyklým normám. Nikdy, nikdy neprovádějte cvičný švih abyste cítili rychlost a pohyb. Pokud se postavíte k puttu, zaměřte se pouze na rychlost a linii. Jakmile založíte, už nespouštějte své oči z linie puttu.

Pokud začnete po čtení greenu u míče provádět cvičné švihy, ztratíte svou linii puttu a šance na úspěch. Navíc děláte hru delší, než je nutné.

4. Tahejte, netlučte

Puttujte jako byste drželi štětec. Dobré putty jsou ty, kdy hůl prochází celou svou dráhou a nikdy takové nebudou, pokud budete do míčku plácat, klepat nebo podobně. Váš putt by měl být spíše jako tah štětcem ne prudké klepnutí.

Jakmile začnete přemýšlet o klepnutí, váš úder se zastaví v okamžiku kontaktu s míčem. Úder musí být měkký a táhlý, hůl musí projít míčem a pokračovat v původním směru až do konce pohybu. Z tohoto důvodu je dobré mít putter s měkkou vložkou, které toto poněkud usnadňují.

5. Nesnažte se ho dát

Čím více se snažíte putt zahrát, tím menší je šance, že ho opravdu zavěsíte. Golf je naprosto podvědomý sport - svůj nejlepší výsledek zahrajete, když jedete na "autopilota". Pokud jste procvičili svou techniku, provedli svou rutinu a máte dobrý pocit ze svého čtení, nemusíte se o putt snažit.

Prostě zahrajte a sledujte, co se stane. Nesmíte ani na okamžik zapochybovat nad svým čtením, nad provedenou rutinou.Cestou k úspěšnému golfu totiž není snaha o perfektní švih, o nejdelší ránu nebo o zavěšení puttu. Správnou cestou je nepokoušet se, pouze zůstat v pohodě.

Inspiroval nás tento článek: Pět rad, jak zavěsit více puttů

 

Zpět na bulletin